Instrumenty skrzypcowe

Najsłynniejsi polscy wioliniści
Najbardziej uskrzypcowionym narodem byli od zawsze Włosi. Ich hegemonię ukoronowała postać legendarnego wirtuoza Niccolò Paganiniego, ale o prymat w skrzypcowym wykonawstwie XIX w. rywalizowali z nim tylko Polacy: Karol Lipiński (1790-1861) i jego wielki następca Henryk Wieniawski (1835-1880). (...)
Adam Rozlach

Partytury na cztery struny
Polska muzyka skrzypcowa narodziła z pewnością w czasie, gdy na ziemiach polskich pojawiły się pierwsze instrumenty zwane skrzypcami. Dziś jednak nie tylko trudno z całkowitą precyzją określić, kiedy miało to miejsce (istnieją wzmianki o pierwszych skrzypcach i warsztatach lutniczych w II połowie XVI wieku), ale też brak nam źródeł, w których zapisane byłyby kompozycje na skrzypce. Nic jednak dziwnego, kompozytorzy doby renesansu, a nawet baroku często w partyturach nie określali na jakie instrumenty przeznaczali swoje utwory. (...)
Agata Kwiecińska

Skrzypce – muzyczna wizytówka
Muzyczna wizytówka skrzypiec z serii filmów prezentujących instrumenty wchodzące w skład orkiestry symfonicznej. O skrzypcach, ich roli w orkiestrze oraz o zawodzie skrzypka opowiada Jakub Haufa – koncertmistrz orkiestry Sinfonia Varsovia, jeden z wyróżnionych w XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 2001 r.

Adam Bałdych – skrzypek
Na instrumencie, który jest znany od wieków, z powodzeniem można grać nie tylko muzykę klasyczną, ale również jazz, muzykę tradycyjną i rozrywkową. Adam Bałdych potrafi grać na skrzypcach na każdy sposób.

Złóbcoki
Film o złóbcokach z cyklu „Instrumenty z duszą”. W roli narratora i wykonawcy grającego na złóbcokach występuje znany muzyk i nauczyciel muzyki góralskiej - Krzysztof Trebunia-Tutka. Towarzyszy mu Jan Trebunia-Tutka.