Instrumenty skrzypcowe

Adam Bałdych – skrzypek

Na  instrumencie, który jest znany od wieków, z powodzeniem można grać nie tylko muzykę klasyczną, ale również jazz, muzykę tradycyjną i rozrywkową. Adam Bałdych potrafi grać na skrzypcach na każdy sposób.


Adam Bałdych – skrzypek jazzowy i kompozytor zaprasza do wspólnej podróży przez muzyczne style i gatunki, grając fragment utworu średniowiecznej kompozytorki Hildegardy z Bingen „Canticles of Ecstasy”, trochę muzyki tradycyjnej, jazzowej – bardziej konwencjonalnej i free, trochę rozrywkowej, a na koniec, improwizując, łączy te różne style.  
W filmie wykorzystano fragment koncertu Adama Bałdycha z zespołem oraz Baltic Neopolis Orchestra, z jego własnym utworem „Mozaika – Impresje”, który odbył się 26 listopada 2015 roku w Szczecinie w Studio S1 Polskiego Radia Szczecin.


Adam Bałdych - ur. 1986, skrzypek i kompozytor. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Artysta, oprócz niesamowitej wirtuozerii, ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową. Od lat intensywnie koncertuje w Polsce i na świecie, wydaje płyty, otrzymuje prestiżowe nagrody. W sezonie 2015/16 m.in. odbył w Polsce trasę koncertową promującą płytę "Bridges" z Helge Lien Trio.
www.adambaldych.com


Realizacja: Anu Czerwiński
© Instytut Muzyki i Tańca, 2016